skórzane szorty

Skóra naturalna czy ekologiczna? Którą wybrać?

Skóra naturalna czy ekologiczna? Którą wybrać?

Skóra naturalna – pochodzenie

Skóra naturalna, jak wskazuje jej nazwa pochodzi ze zwierząt, głównie krów. Niektóre fabryki czy ubojnie produkują skóry przy okazji wytwarzania wyrobów mięsnych, inne hodują bydło głównie na skóry. Wartość skóry u krów oceniana jest na około 10% całego ciała zwierzęcia, jest to więc bardzo cenna część. Specjalne procesy mające na celu oczyszczenie i zakonserwowanie skóry nadają jej wygląd, jaki znamy ze sklepowych półek. Pozyskanie skóry naturalnej wiąże się oczywiście ze śmiercią zwierząt, nie w każdym miejscu świata w humanitarnych warunkach. Jest to jedna z dwóch podstawowych kwestii, które wpływają na popularność skór ekologicznych. Drugą jest cena, która jest zdecydowanie niższa od wyrobów naturalnych.

Na zdjęciach poniżej prezentujemy odzież skórzaną wykonaną ze ścinków, które w normalnym procesie uległyby utylizacji. Są to wyjątkowe marynarki oraz szorty z wysokim stanem. Ubrania niezwykle klasyczne i eleganckie.

skóra naturalna  marynarka skórzana

Skóra ekologiczna – syntetyczny odpowiednik

Skóra ekologiczna to nic innego jak syntetyczny odpowiednik skóry naturalnej. Ma ona imitować głównie wygląd i strukturę prawdziwej skóry. Materiałem tym jest poliester pokryty polichlorkiem winylu. To połączenie daje efekt naturalnej zwierzęcej skóry. Produkcja przy użyciu materiałów ropopochodnych znacznie zaburza ekologiczny aspekt stosowania tego materiału, ze względu na bardzo długi rozkład tego materiału. Plusem takiego rozwiązania niewątpliwie jest brak konieczności zabijania zwierząt, jak również koszt wyprodukowania materiału. Ponieważ jest on znacznie niższy ze względu na mniejszą pracochłonność.

Skóra naturalna czy ekologiczna? Którą wybrać?

Niewątpliwą zaletą skóry naturalnej jest to, że taki materiał oddycha, przepuszcza powietrze. Ta cecha nie została do tej pory skutecznie skopiowana, toteż stanowi ogromną i najważniejszą przewagę nad skórą ekologiczną. Buty, czy ubrania, które nie oddychają powodują otarcia, odparzenia, rozwój bakterii i grzybów, nieprzepuszczanie wilgoci poprzez brak naturalnej cyrkulacji powietrza, doprowadzając tym samym do różnych chorób dermatologicznych, jak również szybszego zużycia produktu. Zapach, który wydobywa się z butów z eko-skóry jest nieprzyjemny, w przeciwieństwie do obuwia ze skóry naturalnej, który pachnie zdecydowanie lepiej. Często zdarza się tak, że kupujemy piękne i niedrogie buty, jednak ich zapach jest na tyle silny i męczący, a ponadto potęgowany przez brak przepuszczalności powietrza, że po kilku dniach odkładamy buty do pudełka, a po jakimś czasie zupełnie się ich pozbywamy właśnie ze względu na drażniący zapach.

Zaletą skóry ekologicznej jest jej cena. Do złudzenia przypomina skórę naturalną, a jednak jest przynajmniej o połowę tańsza. Można więc za cenę jednego produktu ze skóry zwierzęcej zakupić kilka sztuk tego samego towaru ze skóry eko. Kolejną zaletą skóry naturalnej jest jej wytrzymałość. Tu spokojnie można użyć stwierdzenia, że wyższa cena oznacza lepszą jakość. Produkty ze skóry naturalnej są wytrzymalsze, bardziej odporne na czynniki zewnętrzne i nie ulegają pęknięciom i przetarciom tak często, jak ma to miejsce w przypadku eko- wersji tego produktu. Skóra ekologiczna jest cieńsza od naturalnej wersji, przez co mniej wytrzymała. Jednakże skóry naturalne wymagają częstego konserwowania, aby zachować efekt z dnia zakupu. Tu przewagę mają np. modne torebki ze skóry ekologicznej, które takich zabiegów nie wymagają.

Czy da się etycznie kupować skórzane ubrania i buty?

W pewnym sensie niestety nie jest to możliwe, ponieważ zawsze wiąże się to z uśmiercaniem zwierząt. Mimo to opracowywane są aktualnie technologie i projekty, które umożliwiają wykorzystywanie ścinków poprodukcyjnych skór, które wcześniej byłyby przeznaczone do utylizacji. Jest to bardzo duży krok, który sprawia, że nie marnujemy od tak skóry poświęconego zwierzęcia. Rozwijane są też technologie, które umożliwiają recykling skórzanych ubrań czyli przetworzenie starych skórzanych ubrań, czy materiałów w nowe produkty za pomocą odpowiednich procesów. Na naszych zdjęciach przedstawiamy produkty wykonane właśnie ze ścinków skór, które trafiłyby do utylizacji. Należy pamiętać, że wyroby skórzane jeśli odpowiednio o nie dbamy mogą posłużyć wiele lat.

skórzana kurtka bomber  biała kurtka skóra naturalna

 Zachęcamy do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych

Facebook Butiku Lovier – Tutaj 

Instagram Butiku Lovier- Tutaj 

Zznajdziecie tam nasze propozycje, oraz nowości i zapowiedzi Butiku Lovier!

Jeśli pragniecie zamówić, którąś z propozycji ze zdjęć zapraszamy do kliknięcia TUTAJ do naszej zakładki Marynarki, gdzie występują one dodatkowo w kolorach bieli i różu. Po skórzane szorty zapraszamy TUTAJ 🙂

szorty skóra naturalna  szorty ze skóry

 

Leave a Comment